Kauza botanická zahrada - souhrn

8. února 2009 v 9:25

Personální audit v ZOO končí v těchto dnech. Jaký bude osud botanické zahrady?Prosím, věřte, že každý z vás je nesmírně důležitou součástí celku, která může a měla by určovat a ovlivňovat naši budoucnost.
MUDr. Pavel Bém, primátor hl.m. Prahy na volebním letáku ODS

V létě proběhla tiskem informace o možném sloučení Botanické zahrady hl.m. Prahy a ZOO. Dne 15.7. na svém 26. zasedání rada hl.m. Prahy souhlasila s výsledky auditů, který uskutečnila firma BNV Consulting v několika magistrátních organizacích. A právě jedním z navrhovaných výsledků byl, kromě předpokládaného snížení počtu pracovníků, i návrh na sloučení některých magistrátních organizací. Zatímco některé organizace oponovaly snížení počtu zaměstnanců a poměrně tvrdě vystoupily v rámci magistrátu proti organizačním změnám, vedení botanické zahrady výsledky auditu plně akceptovalo.
Radní Milan Richter již 16.7. v rozhovoru pro MF Dnes již hovoří o sloučení obou zahrad jako o rozhodnuté záležitosti a uvádí termín konec roku 2008 či polovinu roku 2009.
Dne 18.6. odjíždí ředitel botanické zahrady Vacek na expedici do Peru, ze které se vrací 20.7.2008.
O tom, že zmíněný citát je pouhým předvolebním heslem, které ani primátor, ani vedení magistrátu nemyslí vážně vyplývá z řešení námitek, které vznesl jeden z kurátorů botanické zahrady, proti průběhu a výsledku auditu a proti sloučení se ZOO. Dne 24.4. napsal dopis primátorovi, na který nedostal žádnou odpověď. Zřejmě proto se rozhodl dopis dne 27. června zveřejnit - nejspíše jako odpověď na již zmíněný článek v MF Dnes. Odpověď z Magistrátu však přichází až poté, co zprávu zveřejní ČTK a od ní ji převezme řada českých deníků. Z odpovědi radního pro oblast kultury Milana Richtera je zřejmé, že nesouhlas s auditem považuje za nerelevantní a o výsledcích auditu nehodlá dále jednat - jaký paradox s volebními hesly. Radní píše:
Se závěry a doporučeními zrealizovaného auditu byl seznámen ředitel Botanické zahrady hl.m.Prahy p. RNDr. Oldřich Vacek, CSc a žádné připomínky ve vztahu k ohrožení výkonu odborné činnosti Botanické zahrady hl.m.Prahy, pokud já vím, nevznesl. Proto, na základe těchto skutečností, musím konstatovat, ze žádné relevantní signály o ohrožení odbornosti prováděných činností ve výkonu Botanické zahrady hl.m.Prahy neshledávám.
Je zřejmé, že ne všichni občané si jsou před zastupiteli rovni. Partnerem zastupitelů není občan notabene uznávaný odborník, ale připomínky má právo poskytnout pouze ředitel. Tedy manažer a nikoliv odborník. ředitel Vacek byl totiž do zahrady dosazen radním za ODS Gregarem jako krizový manažer.
…….protože se v té době začala hodně rozvíjet výstavba průmyslových areálů, zesílil tlak i na potřebu ekologického řízení firem. Vacek se začal tomuto oboru věnovat v soukromé společnosti a dělal krizový management. V roce 2002 mu zavolal spolužák z přírodovědecké fakulty, toho času pražský radní Gregar, že má problém s botanickou zahradou, odkud odchází už třetí ředitel. "Nastoupil jsem původně na rok a už jsem tu pátým rokem," směje se Vacek…… Lidové noviny, 15.9. 2008
Je to první ředitel botanické zahrady, který neprošel konkurzem. A Vacek jako manažer respektuje rozhodnutí. Magistrát ví co dělá - pokud by na jeho místě byl odborník, kterému není jedno, jestli řídí průmyslový podnik nebo botanickou zahradu, zřejmě by se calá kauza probíhala jinak.
Zajímalo by mě, zda Vacek vůbec seznámil pracovníky s výsledky auditu a ty nechal analyzovat a připomínkovat. Nebo, jak již to v takovýchto situacích bývá zvykem, řekl že text je tajný a Magistrát zveřejnění výsledků zakázal…
Vacek si myslí, že slučování je politickým rozhodnutím a magistrát jako zřizovatel na něj má plné právo. "Chápu obavy zaměstnanců, ale k rozhodnutí se nemůžu stavět pozitivně nebo negativně. Buď ho budu respektovat, nebo budu muset odejít," konstatoval.
"Někteří pracovníci už jsou v důchodovém věku, jejich místo pouze nebude znovu naplněno. To je případ i pana Humla a paní Skálové," poznamenal. Jejich činnost údajně převezmou jiní pracovníci, část bude zajišťována externě. ekolist
Takže vše je vlastně vpořádku…Jedná se přece o důchodce (není to diskriminace podle věku?) takže o nic nejde. A to že místo odborníků nebude naplněnopřeci neznamená, že se zruší nebo omezí jejich sbírky a nebude to mít vliv na odbornou činnost zahrady. To je přece jasné ne? A konec konců, koho zajímá, zda v záhonu je 20 nebo 500 druhů. Hlavně když je barevný a naláká návštěvníky.
Ředitel botanické zahrady prohrál věčné dilema vedení příspěvkových organizací - zda být loajální ke své organizaci, za kterou má mít minimálně morální odpovědnost či k zakladateli což v případě hlavního města znamená k vládnoucí politické straně - ODS. Na čí stranu se Vacek přiklonil je zřejmé. Má však nadále právo být ředitelem?
Po návratu z expedice ředitel Vacek v rozhovoru pro Události v regionech na ČT 1 25.7. 2008, ze kterého čiší snad pochopitelná antipatie, označuje jednání Sekerky za podraz, především proto, že se celá aféra spustila za jeho nepřítomnosti a doufá, že změní názor (jistě důtka, hrozba výpovědi či citelný finanční postih ho přesvědčí).
"V tuto chvíli je nutné vyčkat výsledků auditu v zoo hlavního města Prahy. Pokud i výsledek auditu v zoo naznačí možnost sloučení, bude zadána analýza odborné firmě a její závěry budou diskutovány," řekl pražský radní pro kulturu Milan Richter. Spojení obou zahrad doporučili auditoři, kteří hledali úsporu v organizacích, jež zřizuje hlavní město. Auditoři argumentují, že spojení by přineslo mnoho výhod. Podle nich by se díky skutečnosti, že obě zahrady jsou ve stejné lokalitě - v Troji, zjednodušila kontrola financování, výrazně by se ušetřilo na provozních nákladech a zjednodušila by se i řízení ze strany města. To by nově jednalo pouze s jednou organizací.……….. Záměr sloučení Botanické zahrady hl.m.Prahy a ZOO hl.m.Prahy bude ještě analyzován odbornou firmou a teprve na základě této analýzy bude rozhodnuto o dalších krocích. V každém prípadě by se jednalo o sloučení pouze v rovině ekonomické a provozní. V odborných činnostech by nadále fungovaly dva samostatné subjekty. Uvádí dále radní Richter.
O spojení zahrad, které je jasně politickou záležitostí, tedy bude rozhodovat soukromá firma. Politici se tak zbaví odpovědnosti, do procesu nebude nejspíš zapojena ani veřejnost ani odborníci. Vše proběhne "čitelně" a firma jistě nebude ovlivněna přáním toho, kdo zakázku zadal. A mimochodem umí si pan radní představit jiné sloučení než ekonomické a provozní? Co by znamenalo odborné sloučení zahrad - to že botanici budou herbářovat slona a vysévat kajmany na záhonech a zoologové aranžovat kytice z antilop a přeměňovat pelikány na bonsaje???

Personální audit v ZOO končí v těchto dnech. Jaký bude osud botanické zahrady? 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama